Ana içeriğe atla

NE İZLEMELİ?

Merhabalar Sevgili Heranyegane okurları,

Tatil günlerinin en güzel yanlarından biri istediğimiz zaman istediğimiz filmi açıp izleyebilmemiz öyle değil mi? Ben kahvaltıdan sonra kahve molası verdiğim an açıyorum bir film. Her zaman aynı keyfi kendimde bulamadığım da oluyor. Her neyse..
İlk olarak daha yeni izlediğim bir filmden bahsedeceğim. "Big Eyes" bir Tim Burton filmi.BİG EYES/BÜYÜK GÖZLER
06 Mart 2015
2014 - ABD
Biyografi ,   Dram
106 Dak.
 ,   ,   ,   ,  
,  


Bu biyografi filmini Tim Burton'ın yorumlaması tam yerinde olmuş. Margaret Ulbrich 'ın elinden çıkmış resimler kesinlikle gothic bir hava yaratıyor. Bu sebeble Tim Burton ile eşleşiyor.


Yukarıda bahsettiğim gibi Big Eyes bir biyografi filmi. Çok değerli bir ressam olan Margarnet Ulbrich'in başından geçen talihsiz olayları izliyoruz. Bunun yanında bir ressamın duygularını, kararlarını, çalışmalarına nasıl devam ettiğini hatta çalışmalarına yaşadıklarının nasıl etki ettiğini yakından görebiliyoruz. Talihsiz diye nitelendirebileceğimiz Margarnet Ulbrich oldukça naif bir kadın. Asla diğer sanatçılar gibi övgüden aşırı bir haz almıyor, aksine resimlerini sadece kendini mutlu hissettiği için yapıyor. 
Mutaassıp bir aileden gelen Margarnet, yaşamı boyunca öğrendiği kuralların üzerine kendi naifliği de eklenince eserlerini insanlarının önünde sergilemekten dolasıyla onların arkasındaki kadın olmaktan çekiniyor. Durum böyle olunca hiç çekinmeden bu tabloların arkasında kendini gösterecek ve övgülerle birlikte maddi gücü kendine alacak olan bencil ve egoist Walter Keane yani Margarnet 'ın o dönemki eşi devreye giriyor. Filmdeki karakter ile gerçeği birbirine benziyor mu diye Walter Keane ' e bir bakayım dedim de karakterler çok özenli seçilmiş. Siz ne düşünüyorsunuz?

Walter Keane karakterini canlandıran Christoph Watlz

Walter Keane

Burada da Margarnet Ulbrich ve onu canlandıran Amy Adams 


(Bu filmi izledikten sonra Margarnet Ulbrich imzalı bir tablom olmasını öyle çok istedim ki. Fakat diğer herkes gibi sadece posterler ile yetinmek zorunda kalacağım..)


Yukarıdaki film afişi de öyle anlamlı olmuş ki -Bayıldım...
Bu filmde kadınların gördüğü şiddetin bir başka türlüsünü görüyoruz. Ve biliyoruz ki kadın ister işçi, ister ev hanımı, ister sanatçı veya dünyaca ünlü biri olsun malesef şiddet görüyor. Şimdi burada Kadına Şiddet ile ilgili bir paragraf dizmeyeceğim fakat bu film bunun başlıca örneklerinden biri.. Yani demem o ki "Hayatınızın tablosunu bir adamın tutmasına izin vermeyin, Hanımlar!!"


Big Eyes eserlerini kızından esinlenerek resmeden Margarnet sonraları daha çok üzgün ve ağlayan Big Eyes portreleri yapmaya başlamıştı. Bu hem yaşadığı stres hem söylenen yalanlar ve eşinden gördüğü şiddetten kaynaklanıyor olabilirdi. 


Margarnet Ulbrich bu tablosunda tüm gerçeği dışarıya vurmuş öyle değil mi?


Margarnet'ın tablolarını sahiplenen Walter, katıldığı sergilerde eşini tanıtırken onun da ressam olduğunu söylemeyi ihmal etmiyordu. Sergilerde çalışmalarını soranlara cevap veremeyen Margarnet bu durumun üzüntüsüyle kendi adıyla farklı çalışmalarına imza atmıştı.


Margarnet'ın elinde gördüğünüz tablo Big Eyes çalışmalarından daha çok ilgi görmeye başlamıştı. Ayrıca bu yeni tabloların diğer Big Eyes tablolarına göre sanatsal değeri daha yüksekti. Satışlarında gözle görülür bi yükselmeye gitmişti. Margarnet'ın 2. başarısı olmuştu.Hala daha Margarnet Ulbrich yazıldığı zaman internet üzerinden 'Big Eyes' resimlerinin görsellerine ulaşamıyorum. Ne yazık.
Walter Keane yazdığım zaman ise bir çok resime daha kolay ulaşıyorum.


Hala daha imzasını taşıyan yüzlerce tablo bulunuyor.


Tüm bu anlattıklarımdan etkilendiyseniz film sizi kat be kat daha etkileyecektir. İyi Seyirler:)

Yorumlar

 1. Güzel bir yazı olmuş. Ellerine sağlık. Filmi en kısa zamanda izlemek istiyorum ama kadın cidden yetenekliymiş. Yaptığı big eyes tabloları zaten çok güzel, onlardan tamamen farklı tablolar yapabilmeyi başarmış. onlar da çok iyi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Eminim filmi de beğenirsiniz

   Sil
 2. mimledim seni :) iyi eğlenceler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. en kısa zamanda yanıtlayacağım teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Merhaba bloğunuzu yeni keşfettim takipdeyim bende sizi bekliyorum :) sevgilerr

  YanıtlaSil
 4. izleyecek birşeyler arıyordum. İlaç gibi geldi. Teşekkürler

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Temiz İçerikli Ürünlere Mer'aba (!)

Merhaba sevgili Heranyegane okuyucuları :)

 Bugün sizlere faydalı olacağını düşündüğüm bir konu ile karşınızdayım. Tüm hemcinslerimin derdi ileriki yaşlarda daha iyi görünmek değil mi? İleride bile değil her an hatta şimdi , şu an iyi görünmek!! !!!

" Bu yüzünden de en iyi yatırım cildinize yaptığınız yatırım "  diyorum ben :)

  Özellikle 40'lı yaşlarda cildimizin çok daha iyi görünmesi için şimdiden hem beslenmemize hem kullandığımız ürünlere dikkat etmemiz gerekiyor. Spora vs. hiç girmiyorum bile. Kızlar işimiz çok zor onu biliyoruz di mi? İyi veya sağlıklı olmak hiç kolay değil. Ben şahsen sadece 1 gün boyunca %100 sağlıklı beslenebiliyorum.  Da-ya-na-mı-yo-rum! Neyse bunları geçelim.

  Artık dönem içeriği temiz ürünler kullanma dönemi. Sheido, Clarins, Bobbibrown, Lacome vs. gibi kozmetik firmalarının cilt bakımı ürünlerinden uzak durma vakti. Gelelim temiz içerikli ürün dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk sorulara..


Peki diğer markalar kadar etkililer mi? 

Temiz içe…

NİKE & ADİDAS ' ın Kıyasıya Rekabeti

Sonunda buradayım.
Özgür olmayı, sevdiğim şeylere vakit ayırmayı inanılmaz özledim.
Hem de çevremden blog sayfam ile ilgili güzel sözler duydum da geldim.
Bu durum beni çok mutlu ediyor.

Sizler için bahara uygun bir konu seçtim bugün. Geri dönüşüm muhteşem olsun dedim. (Kulaklarımda filmlerdeki kötü karakter kahkahası yankılandı.) Biraz saçmalayabilirim, çünkü vize haftasından yeni çıktım tadını çıkarıyorum. Ayrıca saçmalamayı severim.

Sizce alışveriş merkezine girdiğimde ilk hangi mağazaya uğruyorumdur? -Sephora mı?- Çok fena yanıldınız.

*Foot Locker !! *
- Acaba Nike Air Force geldi mi?
 -HAYIR!! GELMEöÖEÖDDİİÖOÖOİİ!! diyen satıcılarla muhatap oluyorum.
1 aydır derin üzüntüyle çıkıyorum o mağazadan.
Ayrıca sıcak günler için rahatsız bir ayakkabıymış, hava almıyormuş diyerek kendimi kandırdım. (ki gerçekten öyleymiş **.)

Merak edenler için görseli ;


Uzun modeli de var fakat benim tercih değiller. ( Türkçeme alkış istiyorum, bilerek düzeltmedim.)

İşte bu Nike Air Force ayakkabılar yo…

ÇAĞRI BARAN ' A

Uzun zamandır yayınlayabilmek için bir konu bulamamaktan yakınıyordum.

Aklıma bir şey geliyor boş sayfanın karşısına geçiyordum sonra bir şey oluyordu, vazgeçiyordum.

Araştırma yapmaya başlıyordum, sonra yine vazgeçiyordum.

Kısacası iyice kopmuş gitmiştim. Bu sayfaya geri dönmeyecektim.


...

Gel gelelim 25 yıllık hayatımın en büyük acısını yaşıyorum.

O artık aramızda  değil. Bunu kabullensem bile. Bir şeylerin bitmiş olmasını kabul edemiyorum.
Demek istediğim anılar,hisler.. hiç yaşanmamış gibi bitmiş olamaz...
Bunların yok olmasını kabul edemiyorum.

Uzun zamandır konuşmuyor olmamızı kaldıramıyorum.
Eksildim.
Çok özlüyorum..

Keşkelerim çok fazla.


Arkadaşım desem az kalır, yanlış olur biliyorum.
Şöyle ifade edebilirim.

"Yanındayken şımarık bir kız çocuğu olabiliyordum. Aynı sıraları paylaştık . Hocalardan benim yüzümden az mı eksiler aldı. "Çağrı konuşma" dediklerinde "ben değil Özge konuştu" hiç demedi. Birbirimizle hep uğraştık. Eşek göz derdi bana. Ben sinir…