NE İZLEMELİ?

Ağustos 03, 2015 7 Comments A+ a-

Merhabalar Sevgili Heranyegane okurları,

Tatil günlerinin en güzel yanlarından biri istediğimiz zaman istediğimiz filmi açıp izleyebilmemiz öyle değil mi? Ben kahvaltıdan sonra kahve molası verdiğim an açıyorum bir film. Her zaman aynı keyfi kendimde bulamadığım da oluyor. Her neyse..
İlk olarak daha yeni izlediğim bir filmden bahsedeceğim. "Big Eyes" bir Tim Burton filmi.BİG EYES/BÜYÜK GÖZLER
06 Mart 2015
2014 - ABD
Biyografi ,   Dram
106 Dak.
 ,   ,   ,   ,  
,  


Bu biyografi filmini Tim Burton'ın yorumlaması tam yerinde olmuş. Margaret Ulbrich 'ın elinden çıkmış resimler kesinlikle gothic bir hava yaratıyor. Bu sebeble Tim Burton ile eşleşiyor.


Yukarıda bahsettiğim gibi Big Eyes bir biyografi filmi. Çok değerli bir ressam olan Margarnet Ulbrich'in başından geçen talihsiz olayları izliyoruz. Bunun yanında bir ressamın duygularını, kararlarını, çalışmalarına nasıl devam ettiğini hatta çalışmalarına yaşadıklarının nasıl etki ettiğini yakından görebiliyoruz. Talihsiz diye nitelendirebileceğimiz Margarnet Ulbrich oldukça naif bir kadın. Asla diğer sanatçılar gibi övgüden aşırı bir haz almıyor, aksine resimlerini sadece kendini mutlu hissettiği için yapıyor. 
Mutaassıp bir aileden gelen Margarnet, yaşamı boyunca öğrendiği kuralların üzerine kendi naifliği de eklenince eserlerini insanlarının önünde sergilemekten dolasıyla onların arkasındaki kadın olmaktan çekiniyor. Durum böyle olunca hiç çekinmeden bu tabloların arkasında kendini gösterecek ve övgülerle birlikte maddi gücü kendine alacak olan bencil ve egoist Walter Keane yani Margarnet 'ın o dönemki eşi devreye giriyor. Filmdeki karakter ile gerçeği birbirine benziyor mu diye Walter Keane ' e bir bakayım dedim de karakterler çok özenli seçilmiş. Siz ne düşünüyorsunuz?

Walter Keane karakterini canlandıran Christoph Watlz

Walter Keane

Burada da Margarnet Ulbrich ve onu canlandıran Amy Adams 


(Bu filmi izledikten sonra Margarnet Ulbrich imzalı bir tablom olmasını öyle çok istedim ki. Fakat diğer herkes gibi sadece posterler ile yetinmek zorunda kalacağım..)


Yukarıdaki film afişi de öyle anlamlı olmuş ki -Bayıldım...
Bu filmde kadınların gördüğü şiddetin bir başka türlüsünü görüyoruz. Ve biliyoruz ki kadın ister işçi, ister ev hanımı, ister sanatçı veya dünyaca ünlü biri olsun malesef şiddet görüyor. Şimdi burada Kadına Şiddet ile ilgili bir paragraf dizmeyeceğim fakat bu film bunun başlıca örneklerinden biri.. Yani demem o ki "Hayatınızın tablosunu bir adamın tutmasına izin vermeyin, Hanımlar!!"


Big Eyes eserlerini kızından esinlenerek resmeden Margarnet sonraları daha çok üzgün ve ağlayan Big Eyes portreleri yapmaya başlamıştı. Bu hem yaşadığı stres hem söylenen yalanlar ve eşinden gördüğü şiddetten kaynaklanıyor olabilirdi. 


Margarnet Ulbrich bu tablosunda tüm gerçeği dışarıya vurmuş öyle değil mi?


Margarnet'ın tablolarını sahiplenen Walter, katıldığı sergilerde eşini tanıtırken onun da ressam olduğunu söylemeyi ihmal etmiyordu. Sergilerde çalışmalarını soranlara cevap veremeyen Margarnet bu durumun üzüntüsüyle kendi adıyla farklı çalışmalarına imza atmıştı.


Margarnet'ın elinde gördüğünüz tablo Big Eyes çalışmalarından daha çok ilgi görmeye başlamıştı. Ayrıca bu yeni tabloların diğer Big Eyes tablolarına göre sanatsal değeri daha yüksekti. Satışlarında gözle görülür bi yükselmeye gitmişti. Margarnet'ın 2. başarısı olmuştu.Hala daha Margarnet Ulbrich yazıldığı zaman internet üzerinden 'Big Eyes' resimlerinin görsellerine ulaşamıyorum. Ne yazık.
Walter Keane yazdığım zaman ise bir çok resime daha kolay ulaşıyorum.


Hala daha imzasını taşıyan yüzlerce tablo bulunuyor.


Tüm bu anlattıklarımdan etkilendiyseniz film sizi kat be kat daha etkileyecektir. İyi Seyirler:)

7 yorum

Write yorum
3 Ağustos 2015 14:01 delete

Güzel bir yazı olmuş. Ellerine sağlık. Filmi en kısa zamanda izlemek istiyorum ama kadın cidden yetenekliymiş. Yaptığı big eyes tabloları zaten çok güzel, onlardan tamamen farklı tablolar yapabilmeyi başarmış. onlar da çok iyi.

Reply
avatar
3 Ağustos 2015 14:11 delete

Çok teşekkür ederim :) Eminim filmi de beğenirsiniz

Reply
avatar
tuğba doğan
AUTHOR
4 Ağustos 2015 05:56 delete

mimledim seni :) iyi eğlenceler

Reply
avatar
ÜMRAN TUNCER
AUTHOR
4 Ağustos 2015 06:27 delete

Merhaba bloğunuzu yeni keşfettim takipdeyim bende sizi bekliyorum :) sevgilerr

Reply
avatar
4 Ağustos 2015 13:59 delete

en kısa zamanda yanıtlayacağım teşekkür ederim :)

Reply
avatar
4 Ağustos 2015 13:59 delete

tabii hemen ziyaret edeceğim :)

Reply
avatar
Bak Bu Harika
AUTHOR
5 Ağustos 2015 00:08 delete

izleyecek birşeyler arıyordum. İlaç gibi geldi. Teşekkürler

Reply
avatar