Ana içeriğe atla

"NE OKUSAM MI" dediniz ?

   Yaz aylarında kışa göre daha çok kitap okuduğumu itiraf etmeliyim. Hazır kitap okuma iştahım açılmışken okumak istediğim kitapları sıraya dizdim. Mesela Tutunamayanlar - Oğuz Atay , Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel Garcia Marquez, Madde 22 - Joseph Heller  ..

   Malesef yine bu kitaplar sıraya girmekle kaldılar. Ben ise üç adet birbirinden güzel kitap bitirdim ve dördüncüye başladım . Tabii yaz başı heveslendiğim kitaplar değiller. Neden böyle? Planlayınca olmadığı gibi okunmuyor da.

  Önereceğim kitapların burada uzun uzun karakterlerinden veya konusundan bahsetmeyeceğim. Neden okunulması gerektiğine belki değineceğim. Elinize aldığınızda pişman olmayacağınız kitaplar. Ele kitap alınınca pişman olunmuyor aslında da bazen ele yapışıyor ya bunlar onlardan değil, onu diyorum.

Kızıl Nehirler - Jean-Christophe Grange Gerilim türünde Stephen King'ten sonra en sevdiğim yazar oldu. Kitap resmen bir solukta okunacak cinsten. Merakla diğer sayfayı çeviriyor, ara veremiyorsunuz. Böyle de kitabı keyifle değil de büyük bir hırsla okuyorsunuz. İnsan yoruluyor. Ama sonuna geldiğinizde aldığınız o haz her şeye değiyor.


 Kitap bittiğinde diğer polisiyeler gibi olmadığını anlayacaksınız. İyi düşünülmüşten ziyade araştırması muntazam yapılmış bir kitap. Hiçbir açık hiçbir soru işareti kalmıyor kafanızda.İçimizdeki Şeytan - Sabahattin Ali (Serzeniş)Şu çook meşhur Kürk Mantolu Madonna kitabının yazarı hani. Bu yazarın başka kitapları bile var bakınız . Yeter artık instagram sayfalarını doldurdunuz. Artık başka kitaba geçiniz. Sabahattin Ali'den dahi soğuttunuz.

   İçimizdeki Şeytan tam ismi ile uyuşuyor. Öyle çok beğendim ki. Sıradan hayatlarımızı alıp öyle güzel bir roman oluşturmuş ki zat-ı muhterem.  Gel-gitlerimiz, adlandıramadığımız hislerimiz, kalbimiz ve aklımız arasında kaldığımız anlar...  bu anların bir toplamı gibi -İçimizdeki Şeytan.

Kitaptan öğrendiğim bi gerçek ise;

  -  Neyin doğru neyin yanlış olduğunu karıştırdığımız zaman İçimizdeki Şeytan'ın izindeyiz demektir. -
Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında - Haruki Murakami 


 Murakami'nin kalıplaştırdığı bir tarzı olduğunu düşünüyorum. İki kitabını okudum sadece ve şu kanıya vardım; "Müzik, aşk, küçük yaşta oluşan travmalar... bunların üstünde ilerliyor kitabı". Kısacası romanlarının benzerliklerinin çok bariz olduğunu düşünüyorum. Bir kitabını daha okuyacağım "Sahilde Kafka" eğer yine aynı hisse kapılırsam. Dördüncüsünü okumayacağım. Evet içindeki her cümle insanın içine işliyor. Karakterin hissettiği veya düşündüğü en az bir şeyi eminim siz de düşünmüşsünüzdür. İşte! diyorsunuz tam tamına böyle hissediyorum.

-"Korkuyorum" dedi "Bu aralar kendimi kabuksuz bir salyangoz gibi hissediyorum" (syf.28)

-Muhtemelen sınırın güneyinde bulabileceğiniz bir kelimedir. Ama asla ve asla güneşin batısında değil. (sayfasını not almamışım)EVEEETTT!!!!


Haydi bu güzel kitapları edinin de bi solukta okuyun. Okuduktan sonra aşağıdaki yorum kutucuğuna da not düşmeyi unutmayın..Şu an yine bir Jean - Christophe Grange kitabı okuyorum. "Taş Meclisi" çok iyi gidiyor. Bitirdiğim gibi blog sayfama ekleyeceğim.. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Temiz İçerikli Ürünlere Mer'aba (!)

Merhaba sevgili Heranyegane okuyucuları :)

 Bugün sizlere faydalı olacağını düşündüğüm bir konu ile karşınızdayım. Tüm hemcinslerimin derdi ileriki yaşlarda daha iyi görünmek değil mi? İleride bile değil her an hatta şimdi , şu an iyi görünmek!! !!!

" Bu yüzünden de en iyi yatırım cildinize yaptığınız yatırım "  diyorum ben :)

  Özellikle 40'lı yaşlarda cildimizin çok daha iyi görünmesi için şimdiden hem beslenmemize hem kullandığımız ürünlere dikkat etmemiz gerekiyor. Spora vs. hiç girmiyorum bile. Kızlar işimiz çok zor onu biliyoruz di mi? İyi veya sağlıklı olmak hiç kolay değil. Ben şahsen sadece 1 gün boyunca %100 sağlıklı beslenebiliyorum.  Da-ya-na-mı-yo-rum! Neyse bunları geçelim.

  Artık dönem içeriği temiz ürünler kullanma dönemi. Sheido, Clarins, Bobbibrown, Lacome vs. gibi kozmetik firmalarının cilt bakımı ürünlerinden uzak durma vakti. Gelelim temiz içerikli ürün dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk sorulara..


Peki diğer markalar kadar etkililer mi? 

Temiz içe…

NİKE & ADİDAS ' ın Kıyasıya Rekabeti

Sonunda buradayım.
Özgür olmayı, sevdiğim şeylere vakit ayırmayı inanılmaz özledim.
Hem de çevremden blog sayfam ile ilgili güzel sözler duydum da geldim.
Bu durum beni çok mutlu ediyor.

Sizler için bahara uygun bir konu seçtim bugün. Geri dönüşüm muhteşem olsun dedim. (Kulaklarımda filmlerdeki kötü karakter kahkahası yankılandı.) Biraz saçmalayabilirim, çünkü vize haftasından yeni çıktım tadını çıkarıyorum. Ayrıca saçmalamayı severim.

Sizce alışveriş merkezine girdiğimde ilk hangi mağazaya uğruyorumdur? -Sephora mı?- Çok fena yanıldınız.

*Foot Locker !! *
- Acaba Nike Air Force geldi mi?
 -HAYIR!! GELMEöÖEÖDDİİÖOÖOİİ!! diyen satıcılarla muhatap oluyorum.
1 aydır derin üzüntüyle çıkıyorum o mağazadan.
Ayrıca sıcak günler için rahatsız bir ayakkabıymış, hava almıyormuş diyerek kendimi kandırdım. (ki gerçekten öyleymiş **.)

Merak edenler için görseli ;


Uzun modeli de var fakat benim tercih değiller. ( Türkçeme alkış istiyorum, bilerek düzeltmedim.)

İşte bu Nike Air Force ayakkabılar yo…

ÇAĞRI BARAN ' A

Uzun zamandır yayınlayabilmek için bir konu bulamamaktan yakınıyordum.

Aklıma bir şey geliyor boş sayfanın karşısına geçiyordum sonra bir şey oluyordu, vazgeçiyordum.

Araştırma yapmaya başlıyordum, sonra yine vazgeçiyordum.

Kısacası iyice kopmuş gitmiştim. Bu sayfaya geri dönmeyecektim.


...

Gel gelelim 25 yıllık hayatımın en büyük acısını yaşıyorum.

O artık aramızda  değil. Bunu kabullensem bile. Bir şeylerin bitmiş olmasını kabul edemiyorum.
Demek istediğim anılar,hisler.. hiç yaşanmamış gibi bitmiş olamaz...
Bunların yok olmasını kabul edemiyorum.

Uzun zamandır konuşmuyor olmamızı kaldıramıyorum.
Eksildim.
Çok özlüyorum..

Keşkelerim çok fazla.


Arkadaşım desem az kalır, yanlış olur biliyorum.
Şöyle ifade edebilirim.

"Yanındayken şımarık bir kız çocuğu olabiliyordum. Aynı sıraları paylaştık . Hocalardan benim yüzümden az mı eksiler aldı. "Çağrı konuşma" dediklerinde "ben değil Özge konuştu" hiç demedi. Birbirimizle hep uğraştık. Eşek göz derdi bana. Ben sinir…