YTÜ, Yıldız Kampüsü'ndeki Varlığını Sürdürsün

Mayıs 27, 2015 1 Comments A+ a-YTÜ, Yıldız Kampüsü'ndeki Varlığını Sürdürsün7.500 hedefine ulaşmak için 1.873 imza daha gerekiyor  İMZALAMAK İÇİN


1911'den beri ülkemiz ve dünya için faydalı bireyler yetiştiren Yıldız Teknik Üniversitesi, adını aldığı Yıldız bölgesinden taşınmamalı. 21 Mayıs 2015 tarihinde, Cumhurbaşkanı'nın ATV'de katıldığı yayında okulumuzun da içinde bulunduğu bölgenin cumhurbaşkanlığına verilmesiyle ilgili şeyler söylendi. Teknolojik ihtiyaç gerektirmeyen fakültelerin bile Davutpaşa'ya taşınmış/taşınıyor olması bu söylenenleri destekler nitelikte. Örneğin Sanat ve Tasarım Fakültesi geçtiğimiz yıllarda Davutpaşa'ya taşınmıştı. 2015 itibariyle de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Davutpaşa'ya taşınacak. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, yüksek teknoloji gerektiren laboratuvarlarda eğitim yapmıyor. Bu yüzden taşınması anlamsız. Örneğin Elektronik Fakültesi'nin taşınması makul sebeplerle açıklanabilir. Bu tip sebepler İİBF ve Sanat ve Tasarım gibi fakültelerin taşınması için yeterli değil. Ayrıca İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin 1936'ya yılına kadar ünlü Mekteb-i Mülkiye'ye ev sahipliği yaptığını biliyoruz. Kendi alanında bu denli köklü bir geçmişi olan fakültenin taşınması hoş bir durum değil.

Yakın bir tarihte, üniversitenin Çağlayan'da bulunan yerleşkesi, TOKİ'ye verildi, karşılık olarak Davutpaşa'da lojman yaptırıldı. Yurt bile değil. İçerisinde erkek öğrenci yurdu bulunmayan, çok az kontenjanlı kız yurdu bulunan Davutpaşa Kampüsü'ne lojman yapıldı bu şekilde. Öğrenci için varlığını sürdüren bir yere yani üniversite kampüsüne lojman yapıldı, gerçekten çok ilginç. Okulda barınmak öncelikle öğrencinin hakkı değil midir? Çağlayan arazisiyle ilgili bu durum okul için büyük bir zarar demek. Çağlayan'daki okulun arazisinin değeri ortada, lojmanın maliyeti ortada. Küçük bir matematik hesabıyla zararı hesaplayabilirsiniz. Bu örneği okulun önceki yıllarda da bu tip durumlarla karşı karşıya kaldığını göstermek için verdim.
İİBF'nin Davutpaşa'ya taşınacağı artık kesin, binası tamamlandı. En azından Yıldız'daki 3 fakülte mevcut yerlerinde varlığını sürdürebilsin, sonuçta okulumuzun ismini aldığı bir bölge burası. Buradan tamamen çıkarılacaksak okulun isminin "Yıldız" olmasının ne manası kalır?

7.500 hedefine ulaşmak için 1.873 imza daha gerekiyor  İMZALAMAK İÇİN

MUHATABI
Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü
T.C Cumhurbaşkanlığı
Yıldız Teknik Üniversitesi, Yıldız Kampüsü'ndeki Varlığını Sürdürsün

1 gün önce
İbrahim Koyuncu bu kampanyayı başlattı

1 yorum:

Write yorum
audrey
AUTHOR
27 Mayıs 2015 23:40 delete

benim de okulum burası mimarlık fakültesinde okudum yeri ve konumu çok özel olan bir yerdir burası burayada mı göz diktiler :-(( umarım verilmez okul olarak konrunur o kadar çok anımız var ki orada çok üzülürüm.. hemen imzaladım kampanyayı..

Reply
avatar