Chronicle / Doğaüstü

Mart 27, 2015 2 Comments A+ a-
13 Nisan 2012
2012 - ABD ,   İngiltere
Bilim Kurgu ,   Dram ,   Gerilim ,   Korku ,   Macera
84 Dak.

Şu yukarıda gördüğünüz görsel bana bu filmi izle diye bağırdı resmen. Son zamanlarda moda olan el kamerası ile çekim furyası bu filmde de karşımıza çıkıyor. Filmin senaryosu oldukça iyi fakat düşük bütçesinden midir bilinmez (bütçe düşük mü onu da bilmiyorum) konu iyi olsa da bazı yerlerini bağlayamamışlar. Bu yerler göze oldukça batıyor. Filmi aşağılara çekiyor. Benim takıldığım diğer bir nokta sağlam başlangıç ve gelişmenin beklenen bir finale giderken anlatımın gittikçe zayıflaması ve ticari film havasına bürünmesi. Finalin beklenilir olması ve bunun ticari ve türbüne yönelik anlatılması filmin puanını düşürüyor. Yinede ilginç konusu, kaliteli çekimleri ve normalden bir adım ilerde oyunculukları ile izlemeye değer özgün bir yapım olmuş. Eklemeden de geçmeyeyim, bu senaryoyu daha iyi bir yönetmen ve iyi oyuncularla tekrar ekrana taşımalılar. 

-FRAGMAN için TIK TIK-


Filmin konusunu kısaca anlatmak gerekirse, 3 arkadaş gizemli bir olay yaşıyor ve olayın sonucunda telekinezi gücü kazanıyorlar. Kişilikleri farklı olan bu 3 arkadaş güçlerini farklı yönlerde kullanmaya karar verince işler değişiyor. Böyle minik bir şekilde anlatayım da hiç ipucu vermeyeyim. 

Film 3 farklı karakteri göz önüne sermiş. Biri oldukça popüler herkesin arkadaş olmak isteyeceği biri. ( Bu karakteri zenci bir arkadaşımız üstlenmiş. Bu ayrıntı neden benim dikkatimi çekti bilmiyorum. Genelde popüler çocuklar zenci olmazlar da ondan. Bu güzel olmuş. Irkçılığa direniş gibi.) Yine de kendi içinde sorunları var sanırım bu kısımında da kimse mükemmel değildir demek istemişler.  (tabii ki şaka yapıyorum) Her neyse, gelelimi 2. karaktere yani dünyanın bize empoze etmeye çalıştığı şeylerden kaçan biridir. İnsanları seven , yardımsever ve bunların yanında da oldukça zeki biridir. Bu karakter sanırım bizlere en basitinden bencil olmamayı gösteriyor. Gelelim son karaktere hayatın getirdiği olaylar sonucunda hırcınlaşan, öfkesini içine akıtmış bir genç. Öfkesini kontrol edebildiği kadar iyi olabilen biridir. İçindeki iyilik ve kötülük savaş veriyor.

(Bu tür içinde yeni olduğum için basit anlattığımın farkındayım. İleride kendimi geliştireceğimden hiç şüpheniz olmasın.)

Kısacası zaman geçirmek için ideal bir film. İzlersin sıkılmadan öyle diyeyim.  Film sonunda da "vay be ne güzel film idi" demezsin ama . Aklınızda olsun izleyin millet..


*
Sinema bölümüne yeni bir soluk daha getirdim; tek tek film incelemesi yapıyorum. Merak ettiğiniz bir film varsa yorum olarak yazmayı unutmayın. İncelemesini seve seve yapabilirim.
Ayrıca "bunu mutlaka izle" dediğiniz bir film varsa  yine yorumlarda görmek isterim .
Veee Çekiliş anketim hala devam ediyor. Oy vermeyen kaldı mı?2 yorum

Write yorum
Reyhan Ateş
AUTHOR
30 Mart 2015 03:43 delete

Merhaba, iade-i ziyarete geldim, takibe aldım hemencecik. Film-Dizi izlemeye bayılırım. Bunu izlememiştim hemen listeme ekledim ve daha epey ekliceklerim var galiba, görüşmek üzere sevgiler..

Reply
avatar
31 Mart 2015 14:20 delete

Teşekkür ediyorum :) İzlerken keyifli vakit geçiriceğinize inanıyorum :)

Reply
avatar