Ana içeriğe atla

Be coffee


HAYDİ!! Üçüncü Dalga Kahve'ye davetlisiniz


      Son zamanlarda üçüncü dalga kahveden çok bahsedilir oldu. Kulağınıza geldiğini düşünüyorum. Peki nedir bu üçüncü dalga kahve. Çok basit bir şekilde anlatmak gerekirse; öncelikle birinci dalga kahve, kavonoz ile satılıp, evlerimize girmiş halidir. Yani nescafe diyebiliriz. İkinci dalga kahve ise popülerleşmiş olan (starbucks, cafe nero vb.) kahvecilerin hayatımıza girmesiyle başladı. Artık insanlar kahveyi bir keyif, sosyal yaşam haline getirdi böylelikle. Üçüncü dalga kahve ise son yıllarda daha çok yayılan kendi kahvesini kendisi yapan kahve içmekten büyük zevk alan has kahve severlere hitap eden kahveciler. Nişantaşı, Eminönü, Kadıköy, Cihangir, Karaköy gibi semtlerde oldukça fazlalaştı.


"Madem bu kültür bu kadar yaygınlaştı neden tanışmıyoruz?"

  Diyecek olursanız buyrun istanbul coffee festivaline. Ayrıntılı bilgiyi ve bilet fiyatlarını http://www.biletix.com/etkinlik-grup/94338042/ISTANBUL/tr << bu linkten bulabilirsiniz.

 İstanbul'daki temsilcilerinden örnekler vermek gerekirse;
MOC - Ministry of coffee
Şakayık Sokak 4/A, Nişantaşı.
www.mocistanbul.com

Kafenin yakınına geldiğinizde zaten buram buram kahve kokusunu alıyorsunuz. Genellikle gençlerin bulunduğu (boş rastlamadığım) cool kelimesi Türkçe'de olsa da rahat rahat kullansak dedirten yerlerden.  Tatlı severler içinde bol çeşit var.  Servisi olsun, çalışanların hoş ve samimi davranışları güzel vakit geçirmemizi sağlıyor. En çok Coffee miel hoşuma gidiyor. İçinde bal ve tarçın bulunan bir kahve bence mükemmel karışım.
Brew Coffee Works
Hamdiye Caddesi 16, Eminönü.
www.brewcoffeeworks.com

Afrikada'dan Osmanlı motiflerine uzanan dekorasyonuyla şık bir kültür sentezi. Kapısından içeri girer girmez İtalya'da şık bir kahveciye ışınlanmışsınız gibi hissettiren ama Mimar Kemaleddin ve Osman Hamdi Bey portreleriyle Eminönünde olduğunuzu hatırlatan kahve diyarı.
Kronotrop
Firuzağa cami sokak 2/B, Cihangir.
www.kronotrop.com.tr

Bu şehirde yudumlayabileceğiniz enfes kahveleri olan ufak ve şirin bir kahve dükkanı yolunuz düşerse uğramadan geçmeyin, çökün derim.
Karabatak
Kara Ali Kaptan Sokak 7, Karaköy, Beyoğlu
www.karabatak.com

  Hem alkollü hem alkolsüz kahve bulabileceğiniz mekân, eskiden kitabınızı alıp okuyabileceğiniz bir yer olsa da artık yer bulmanız bile çok kolay değil. Pasta ve kahveleriyle diğer Karaköy mekânlarından sıyrılan Karabatak, en İyi Karaköy Mekânı ödülü ile rüştünü ispatladı.

Kaynaklar: TimeOut İstanbul

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Temiz İçerikli Ürünlere Mer'aba (!)

Merhaba sevgili Heranyegane okuyucuları :)

 Bugün sizlere faydalı olacağını düşündüğüm bir konu ile karşınızdayım. Tüm hemcinslerimin derdi ileriki yaşlarda daha iyi görünmek değil mi? İleride bile değil her an hatta şimdi , şu an iyi görünmek!! !!!

" Bu yüzünden de en iyi yatırım cildinize yaptığınız yatırım "  diyorum ben :)

  Özellikle 40'lı yaşlarda cildimizin çok daha iyi görünmesi için şimdiden hem beslenmemize hem kullandığımız ürünlere dikkat etmemiz gerekiyor. Spora vs. hiç girmiyorum bile. Kızlar işimiz çok zor onu biliyoruz di mi? İyi veya sağlıklı olmak hiç kolay değil. Ben şahsen sadece 1 gün boyunca %100 sağlıklı beslenebiliyorum.  Da-ya-na-mı-yo-rum! Neyse bunları geçelim.

  Artık dönem içeriği temiz ürünler kullanma dönemi. Sheido, Clarins, Bobbibrown, Lacome vs. gibi kozmetik firmalarının cilt bakımı ürünlerinden uzak durma vakti. Gelelim temiz içerikli ürün dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk sorulara..


Peki diğer markalar kadar etkililer mi? 

Temiz içe…

NİKE & ADİDAS ' ın Kıyasıya Rekabeti

Sonunda buradayım.
Özgür olmayı, sevdiğim şeylere vakit ayırmayı inanılmaz özledim.
Hem de çevremden blog sayfam ile ilgili güzel sözler duydum da geldim.
Bu durum beni çok mutlu ediyor.

Sizler için bahara uygun bir konu seçtim bugün. Geri dönüşüm muhteşem olsun dedim. (Kulaklarımda filmlerdeki kötü karakter kahkahası yankılandı.) Biraz saçmalayabilirim, çünkü vize haftasından yeni çıktım tadını çıkarıyorum. Ayrıca saçmalamayı severim.

Sizce alışveriş merkezine girdiğimde ilk hangi mağazaya uğruyorumdur? -Sephora mı?- Çok fena yanıldınız.

*Foot Locker !! *
- Acaba Nike Air Force geldi mi?
 -HAYIR!! GELMEöÖEÖDDİİÖOÖOİİ!! diyen satıcılarla muhatap oluyorum.
1 aydır derin üzüntüyle çıkıyorum o mağazadan.
Ayrıca sıcak günler için rahatsız bir ayakkabıymış, hava almıyormuş diyerek kendimi kandırdım. (ki gerçekten öyleymiş **.)

Merak edenler için görseli ;


Uzun modeli de var fakat benim tercih değiller. ( Türkçeme alkış istiyorum, bilerek düzeltmedim.)

İşte bu Nike Air Force ayakkabılar yo…

ÇAĞRI BARAN ' A

Uzun zamandır yayınlayabilmek için bir konu bulamamaktan yakınıyordum.

Aklıma bir şey geliyor boş sayfanın karşısına geçiyordum sonra bir şey oluyordu, vazgeçiyordum.

Araştırma yapmaya başlıyordum, sonra yine vazgeçiyordum.

Kısacası iyice kopmuş gitmiştim. Bu sayfaya geri dönmeyecektim.


...

Gel gelelim 25 yıllık hayatımın en büyük acısını yaşıyorum.

O artık aramızda  değil. Bunu kabullensem bile. Bir şeylerin bitmiş olmasını kabul edemiyorum.
Demek istediğim anılar,hisler.. hiç yaşanmamış gibi bitmiş olamaz...
Bunların yok olmasını kabul edemiyorum.

Uzun zamandır konuşmuyor olmamızı kaldıramıyorum.
Eksildim.
Çok özlüyorum..

Keşkelerim çok fazla.


Arkadaşım desem az kalır, yanlış olur biliyorum.
Şöyle ifade edebilirim.

"Yanındayken şımarık bir kız çocuğu olabiliyordum. Aynı sıraları paylaştık . Hocalardan benim yüzümden az mı eksiler aldı. "Çağrı konuşma" dediklerinde "ben değil Özge konuştu" hiç demedi. Birbirimizle hep uğraştık. Eşek göz derdi bana. Ben sinir…