Be coffee

Aralık 20, 2014 0 Comments A+ a-


HAYDİ!! Üçüncü Dalga Kahve'ye davetlisiniz


      Son zamanlarda üçüncü dalga kahveden çok bahsedilir oldu. Kulağınıza geldiğini düşünüyorum. Peki nedir bu üçüncü dalga kahve. Çok basit bir şekilde anlatmak gerekirse; öncelikle birinci dalga kahve, kavonoz ile satılıp, evlerimize girmiş halidir. Yani nescafe diyebiliriz. İkinci dalga kahve ise popülerleşmiş olan (starbucks, cafe nero vb.) kahvecilerin hayatımıza girmesiyle başladı. Artık insanlar kahveyi bir keyif, sosyal yaşam haline getirdi böylelikle. Üçüncü dalga kahve ise son yıllarda daha çok yayılan kendi kahvesini kendisi yapan kahve içmekten büyük zevk alan has kahve severlere hitap eden kahveciler. Nişantaşı, Eminönü, Kadıköy, Cihangir, Karaköy gibi semtlerde oldukça fazlalaştı.


"Madem bu kültür bu kadar yaygınlaştı neden tanışmıyoruz?"

  Diyecek olursanız buyrun istanbul coffee festivaline. Ayrıntılı bilgiyi ve bilet fiyatlarını http://www.biletix.com/etkinlik-grup/94338042/ISTANBUL/tr << bu linkten bulabilirsiniz.

 İstanbul'daki temsilcilerinden örnekler vermek gerekirse;
MOC - Ministry of coffee
Şakayık Sokak 4/A, Nişantaşı.
www.mocistanbul.com

Kafenin yakınına geldiğinizde zaten buram buram kahve kokusunu alıyorsunuz. Genellikle gençlerin bulunduğu (boş rastlamadığım) cool kelimesi Türkçe'de olsa da rahat rahat kullansak dedirten yerlerden.  Tatlı severler içinde bol çeşit var.  Servisi olsun, çalışanların hoş ve samimi davranışları güzel vakit geçirmemizi sağlıyor. En çok Coffee miel hoşuma gidiyor. İçinde bal ve tarçın bulunan bir kahve bence mükemmel karışım.
Brew Coffee Works
Hamdiye Caddesi 16, Eminönü.
www.brewcoffeeworks.com

Afrikada'dan Osmanlı motiflerine uzanan dekorasyonuyla şık bir kültür sentezi. Kapısından içeri girer girmez İtalya'da şık bir kahveciye ışınlanmışsınız gibi hissettiren ama Mimar Kemaleddin ve Osman Hamdi Bey portreleriyle Eminönünde olduğunuzu hatırlatan kahve diyarı.
Kronotrop
Firuzağa cami sokak 2/B, Cihangir.
www.kronotrop.com.tr

Bu şehirde yudumlayabileceğiniz enfes kahveleri olan ufak ve şirin bir kahve dükkanı yolunuz düşerse uğramadan geçmeyin, çökün derim.
Karabatak
Kara Ali Kaptan Sokak 7, Karaköy, Beyoğlu
www.karabatak.com

  Hem alkollü hem alkolsüz kahve bulabileceğiniz mekân, eskiden kitabınızı alıp okuyabileceğiniz bir yer olsa da artık yer bulmanız bile çok kolay değil. Pasta ve kahveleriyle diğer Karaköy mekânlarından sıyrılan Karabatak, en İyi Karaköy Mekânı ödülü ile rüştünü ispatladı.

Kaynaklar: TimeOut İstanbul