Hayat bir zamanlama sorunsalıdır

Aralık 27, 2014 2 Comments A+ a-


   Sen 18 yaşındayken sana hayatını değiştirecek kitabı verebilirim. Ama sen gençliğinin hızı ve hevesiyle sayfalarını atlayarak okur, kaçırırsın okuman gereken cümleleri. Sonra 35 yaşına geldiğinde okuduğunda ancak ağır ağır, okuyabilirsin hayatını değiştirecek cümleyi.

Sınavlara hazırlanırken mesela asla bilemezsin okuduğun mesleği sevip sevmeyeceğini. 40 yaşında istifa edip, çiftçi olmaya karar verebilirsin o yüzden. O yaşta ancak anlarsın yanlış olduğunu bir şeyin.
Kaç yılında yılın hangi ayında, hangi gününde doğduğun, bir yoldan saat kaçta geçtiğin, evden, işten, okuldan kaçta çıktığındadır sorun.
Aşk da böyledir. Kiminle karşılaştığın değil, ne zaman karşılaştığın önemlidir. Birbirinizin hayatları kesişir ama hanginiz ipin neresine hangi an geleceksiniz bilinmez. Ki bazen O’nunla karşılaştığında bilirsin bunu. Ama başkası daha önemlidir o anda. Aklına yıllar sonra tekrar düşüp aradığında bu kez onun hayatında başka biri önem taşır.
Hayat koluna taktığın saati takmaz. Onun kendi zamanı işler.
Hani diyelim zamanlamayı tutturdun. Peki, çevreni saran huzurlu kalıptan kendini çıkarabilecek misin zamanı geldiğinde? O sarp, ilerisi görünmeyen yola çıkabilecek misin?
hani yakalaman gereken tren yanından geçiyorken koşacak mısın onun arkasından, yoksa sevgiline vedayı uzatırken kaçacak mı tren?
hani tamam zamanlamayı tutturdun, o an tüm kalbinle ve bilincinle doğru olduğunu biliyorsun, olman gereken yerdesin. Peki orada kalabilecek misin? 
hani tamam 40 yaşında bir şeyler yanlış dedin, istifa edip çiftçi olabilecek misin? 
hani tamam tam da karşılaşman gereken anda tanıdın O’nu, peki onunla gidebilecek misin? 
Haydi tamam hayatın zamanını tutturdun, o saat diliminde yaşayabilecek misin?
yapabilecek misin?

2 yorum

Write yorum
27 Aralık 2014 13:54 delete

Tebrik ediyorum canım çok beğendim..

Reply
avatar
29 Ocak 2015 14:18 delete

Çok mutlu oldum, teşekkür ederim :)

Reply
avatar