Güzellik

Ocak 16, 2015 0 Comments A+ a-


Dudak Bakımı

Güzellik konusunda yazıları hep es geçtim nedense. Dedim - zaten bir sürü blog, bir sürü youtube kanalı mevcut- fakat içimdeki süslü kızı susturamayıp, en sonunda bende minik bir yazı oluşturmaya karar verdim.

   Malum kış ayındayız ve ben kışa bayılırım. Hoş bütün mevsimlere bayılırım. Her neyse konumuz şu; kış aylarında çatlayan dudaklar. Bu durumdan nasıl kurtulabiliriz veya bu durum oluşmadan nasıl engelleyebiliriz?
 
En basit yöntem; diş fırçamızla dudağımızın üstündeki ölü deriyi temizleyebiliriz (peeling).
İkinci bir yöntem ise türk kahvesinin telvesi ile peeling yapabilirsiniz.
Bunu da beğenmediyseniz bal ile toz şekeri karıştırıp peeling yapabilirsiniz
 Daha sonra lip balm uygulamalıyız.
 Lip balm seçerken içerisinde paraben içermemesine (mümkünse her üründe) dikkat edelim. 
 Gün içerisinde su içmeye özen göstermeye çalışın.
 Su her şeydir bunu unutmayın. 
Dudak yalama alışkanlığınız varsa dudak çatlamasını tetikleyebilir. 

*

   Kış aylarında dudak çatlaması şikayetine sık rastlanıyor ancak dudak çatlamasının tek nedeni soğuk hava olmayabilir.  Soğuk havayla hiçbir ilgisi olmayan pek çok farklı sebepten dolayı dudaklar çatlayabilir. Özellikle günlük hayatta sık kullandığınız kozmetik ürünler dudak çatlamasının baş sorumlusu olabilir.

*

Ruj Bağımlısı

Kozmetik ürünler ne kadar kaliteli olursa olsun malesef çokta sağlıklı değil. Daha az zararlı olanları var sadece. Şimdi yazımın eğlenceli ve renkli kısmına geliyorum.  Sizler için bir kaç dudak ürünü paylaşacağım.


Günlük hayatın kurtarıcısı nude rujlar. Nude renkler moda oldu bildiğiniz üzere. Fakat yanlış kullanımı ile solgun görünebilirsiniz. Nude ruju seçerken ya dudak renginizde ya da dudak renginizden 1 ton açık seçmelisiniz. Ben daha çok kahveye kaçan pembeleri seviyorum. 

L'oreal - Jlo
Mac - Faux

*


Kış ayında olduğumuz için illaki soğuk renkleri tercih edeceğiz diye bir kural yok. Özellikle benim için hiç yok. Yukarıda gördüğünüz benim gün içinde  kullandığım iki rujum. Dudak kalemi gerektirmeden kolayca tazeleyebileceğim ki bu ürünleri kullandığım zaman çokta tazelemeye gerek duymuyorum. 

Ysl rouge pur couture - 36
Ysl Baby doll - 1

*


Kış/yaz akşamlarında, hatta bence sade bir makyaj ile günlük hayatta bile kullanabilceğimiz parlak olmayan(mat) kırmızı ruj. Extra mat olan bu ruju sürmek gayet zor. Özellikle tazelemek daha zor. Çünkü ilk sürdükten sonra dudağınızın tüm nemini emecek ve tazelemek istediğinizde dudağınız üstüne sürülmeyecek kadar kuru yapacak, topaklanacak malesef. Bundan dolayı yanınızda lip balm bulundurmanızı öneririm.

Mac-Ruby WooBu sene en çok bordolar , koyu kahveler moda olduğunu unutmayalım, bunun içinde benim tercihlerim;

Mac - Paramount / Golden Rose - 50
Mac - Diva / Rimmel London - 30