Kahve Keyfi

Ocak 07, 2015 0 Comments A+ a-   Bu aralar kime sorsak kahve içmeyi seviyor öyle değil mi?
Peki kahve keyfini biraz daha yukarılara taşımaya ne dersiniz? Kafelerde , kahve dükkanlarında içtiğimiz kahve keyfini, evimizde yaşamaya ne dersiniz?

-Öncelikle evinde kahve makinesi olmayanlar, kahve makinesine ihtiyacı olmayanlar için küçük ipuçları verelim. 
  

- Bu uygulama benim çok küçük yaşlarımda öğrendiğim bir şey. İstediğiniz kadar kahveyi (nescafe, jacobs vs) , esmer şeker (tercihen) bunları fincanımıza koyduktan sonra içerisine bir damla su damlatıyoruz ve başlıyoruz çay kaşığı ile karıştırmaya sonra bir damladan biraz daha fazla su (işte ayarlayın siz onu) köpürüne kadar karıştırıyoruz. Bu işlem 3-5 dk sürüyor. Üstüne sıcak su ve biraz yağsız süt koyduğunuzda cappuccino hazır oluyor. Yine tercihen üzerine tarçın serpebilirsiniz. Kahve ve tarçın gerçekten dayanılmaz oluyor.-Gelelim kahve makinesi olan evlerimiz için minik ipuçlarına. 
Öncelikle kullandığımız kahve çekirdeğini iyi seçmeliyiz. Ben tüm markaları denedim. 1-2 tanesinden bahsetmek gerekirse. Kahve dünyasının kahvesini sevemedim çünkü yoğun istemediğimi söylüyorum verdiği kahve bana ağır geliyor. Bence iyi muhafaza edemiyorlar. Starbucks gayet iyi ve çeşitleride fazla kendi zevkinize göre satın alabilirsiniz.. Onun dışında Eminönün'e gitme imkanınız varsa elbette en iyi kahve orada.
Genellikle kullandığım kahve çekirdeklerini tchibo dan alıyorum. En az starbucks kadar iyi .


Benim tercihim.

Benim makinem sütü köpürtmediği için alternatif yollara başvurdum. Onu anlatıyım hemen;
Kahvemizi hazırladıktan sonra bir kupaya sütümüzü (yağsız) koyup süt köpürtücü ile sütümüzü köpürtüp hazırladığımız kahvenin üstüne döküp kahvemizi hazırlayabiliriz. Sütü belki biraz ısıtırsanız daha iyi olabilir köpüğümüzün soğuk olmasını istemeyebiliriz.
Süt köpürtücüsünü rahatlıkla bulabilirsiniz. Fiyatı da epey uygun. Ben yine tchibo mağazından satın almıştım.


Şimdi de kahve makinelerinden biraz bahsedelim. Artık her eve girdi. Hala evinde olmayanlar için bir iki araştırma yaptım. 

*

Kahveyi kendim öğütmek istiyorum

Bosh MKM6000 kahve değirmeni birçok kişi tarafından kullanılıyor. Özel bıçakları ile çekme süresine bağlı olarak ince veya kalın öğütüyor. Kahve dışında baharat çekmek için de kullanılabiliyor.
70 TL

Hem öğütsün hem hazırlasın

Philips HD7740 veya yeni modeli olan HD7751kahveyi hem öğütüyor hem hazırlıyor. Kahvenin miktarını ve sertliğini kendisi ayarlıyor. Ancak hazneye kaç fincan yapacaksanız o kadar su koymanız gerek, yoksa suyun tümünü kullanıyor. 2-12 arası seçim, yalnız kahve miktarını ayarlaması için geçerli.
270 TL

Combo olsun, her şeyi yapsın

Delonghi BCO264B bu tercih için ideal görünüyor. Espresso, cappuccino, filtre ve arpa özütlü kahve hazırlama seçeneği sunuyor. Espresso podlar ile kolay kullanım imkanı sağlamasının yanı sıra zaman ayarı, kahveyi sıcak tutmak için ısıtıcı taban ve sabit altın filtreye sahip.
Bu makinede aklım kalmadı değil :)
370 TL

Espresso ve cappuccino yapsın yeter

Delonghi EC 200 CD 4 kişiye kadar ideal bir ev tipi espresso ve cappuccino makinesi. Okuduğum yorumlara dayanarak memnun olmayan yok diyebilirim. Toz espresso kahvesinin dışında “Easy Serving Espresso” hazır kahve poşetleri ile birlikte de kullanılabiliyor.
225 TL

Zahmetsiz olsun, her şeyi yapabilsin

Ben kahveyi bayatlatırım, o yüzden kapsül kahveye sıcak bakıyorum diyorsanız; filtre kahve, espresso, caffè crema, cappuccino ve latte macchiato içmeyi seviyorsanız, TchiboCafissimo tam size göre.
Yalnız Tchibo kapsülleri tek kullanımlık ve 2. kez kullanımda içerisindeki plastik filtrelerden basınçlı sıcak su tekrar geçtiğinde pek sağlıklı sonuç alınamayacağı yönünde fikirler var.
Yakın zamanda yıkanabilir ve tekrar doldurulabilir çelik kapsül yapılmasını ve Cafissimo sistemi ile kullanılabilmesini umuyoruz.
Fiyatı 250 TL, ancak 150 TL üzeri alışverişlerde 200 TL‘ye alınabiliyor. Ayrıca 2 kutu (20 kapsül) kahve hediyesi bulunuyor.


*


Eğer kendimizi biraz şımartmak istersek ya da misafirlerimizi.


Böyle minik aparatlar ile kahvemizi renklendirebiliriz.
AFİYET OLSUN