İnternet Üzerinden Alışveriş

Şubat 20, 2015 6 Comments A+ a-


Bugünün yazısı en çok sevdiğim şeylerden biri olan ; internet üzerinden alışveriş. Alışverişin her türlüsünü seviyorum. Ama bir dakika "ağrıyan bacaklar ve buna rağmen istediğini bulamamak" düşündüm de hayır! alışverişin her türlüsünü sevmiyorum.

İnternetten alışveriş yaparken çok dikkat etmek gerekiyor. Uygun fiyatlı çeşitli ürünlere denk gelebiliyoruz ama hemen almak olmaz. Düşük fiyatlı bile olsa neden paramızı çöpe atalım ki değil mi?

Başlıca dikkat edilmesi gereken unsurları sıralayayım sizler için;

- Orijinal mi ? 
-İade alıyor mu? 
-Teslimat süresi ne kadar ? 
-Hangi kargo şirketiyle çalışıyor ? 

*Bunlara sitelerin içerisinde kendileri hakkında yaptıkları açıklama bölümlerinde bulabilirsiniz.

Daha sonra benim önem verdiğim diğer konular ise sezon ürünleri mi satıyor? Tabii geçtiğimiz sezon ürünlerini oldukça uygun fiyata almakta bir sakınca yok. Siyah hırka her sezon siyah hırkadır. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta; geçtiğimiz sezonun ürünlerinin sezon fiyatına satılmasıdır. 
Bunu nasıl anlayacağız peki? Sonuç olarak sezon ürünlerini takip edemiyoruz. Siteler bu tarz uyarılarda mutlaka bulunmak zorundalar o yüzden ürünün açıklama bölümlerine açık gir renkte küçük yazılmış olarak minik notlar düşüyorlar. İşte bizim o notlara dikkat etmemiz lazım.

Ayrıca bazı siteler örnek vermek gerekirse trendyol.com ucuzluk adı altında defolu ürünler satıyor. 
Bu tuzaklara da düşmeyelim.

Bunlara dikkat ettikten sonra internetten alışveriş yapmak hem karlı oluyor hem oldukça kolay. İstanbul'da yaşamama rağmen internet üzerinden alışverişi sık sık kullanıyorum. Çünkü bilgisayar başında zaman geçiriyorum. İnternet reklamları da devreye girince illa gözüme bir şeyler çarpıyor, satın alıyorum.


*En çok hangi siteleri sevdiğime gelirsek;


 *Bu siteleri neden seviyorum çünkü depolama sistemiyle çalışıyorlar ve kargolarınız süper hızlı elinize ulaşıyor. Gerekli tüm araştırmalarını yapmış ve hepsini kullanmış biri olarak gönül rahatlığı ile sizlere tavsiye ederim.
*Ayrıca kaliteden ödün vermeyen siteler. Şu zamana kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Genellim depolama ile çalışmayan diğer alışveriş sitelerine.

markafoni.com

ise firmalarla anlaşmalar yapıyorlar. Anlaşmaları bittiği zaman sizlere kargolarınızı gönderiyorlar. Bu yüzden kargo teslim süreci uzuyor. İade süreci uzuyor. Derken oldukça sıkıntı yaşıyorsunuz. Ayrıca anlaştıkları firmalar çeşitli oluyor. Örneğin bu firmalar bildiğimiz markalar da ( avm markaları ) olabiliyor  veyahut anlaştığı bu firmalar pazar ürünlerini yine markalaştırıp daha yüksek fiyata satmaya çalışıyor olabiliyor. Mesela atıyorum şöyle yapıyorlar; Hottiç ( dikkat edin iki T harfi) biz dikkat etmeden bu markayı bildiğimiz Hotiç zannedebiliyoruz. Tabii sen-ben internetten alışveriş yaptığımız için bu yanılgıya düşmeyiz. Yanılanlar veya kanan kişiler, onlar için oldukça büyük kar oluyor. 
Alışverişlerinizde bunlara dikkat etmenin yanı sıra şunlara da mutlaka dikkat edin. Mesela gördüğünüz görsel yanıltıcı olabilir. Yan tarafta açıklamalarını mutlaka okuyun. Örneğin; alacağınız elbisenin kumaşına, beden ölçü tablosuna bakın. Bazı elbiselerin kalıpları farklı olabiliyor. Ölçü tablosu bu farkı gösteriyor. 

-Gelelim ödeme güvenilirliğine;  

Öncelikle internetten alışveriş yaparken ürünü alacağınız e-ticaret sitesinin SSL sertifikası olup olmadığına dikkat edin. Bu sertifikaya sahip bir siteden alışveriş yaptığınızda kredi kartı bilgileriniz özel bir şifreleme sistemi ile doğrudan bankanıza aktarılır ve kesinlikle 3. şahısların eline geçme ihtimali bulunmaz.  Web sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını ödeme sayfasına geçtiğinizde adres çubuğunun sağ tarafında bulunan kilit işaretinden anlayabilirsiniz.

Photobucket

(Yararlı bir yazı olduğunu düşünüyorum umarım işinize yarar ve mağdur duruma düşmezsiniz. Hepinizi gözlerinizden öpüyorum. İzleyici olmayı ve sorularınızı yorum olarak bırakmayı unutmayın)

6 yorum

Write yorum
ikrâ
AUTHOR
20 Şubat 2015 03:25 delete

Yazının başını okurken aa ben dedim ;) Faydalı bir yazı olmuş,ben de çoğunlukla alışverişimi online yapmayı sevenlerdenim ..

Reply
avatar
20 Şubat 2015 03:36 delete

Merhaba :) Davetiniz için teşekkürler :) Sonraki yazılarınızdan haberdar olmak için ben de sizin bloğunuzu takibe aldım, Sevgiler...

Reply
avatar
aysegul aygun
AUTHOR
20 Şubat 2015 03:38 delete

Çok ilginç bilgiler vermişsiniz.. Benim gibi pek çok alışverişini internet üzerinden yapan birisi için çok kıymetli yazdıklarınız.. teşekkür ederim :)

Reply
avatar
20 Şubat 2015 03:43 delete

Teşekür ederim :) memnun oldum :)

Reply
avatar
20 Şubat 2015 03:44 delete

Teşekkür ederim, yardımcı olduysa ne mutlu :)

Reply
avatar
20 Şubat 2015 03:45 delete

Rİca ederim ne demek :) Yararlı olduysa yazdıklarım gerçekten çok mutlu oluyorum

Reply
avatar