Derbeder

Şubat 21, 2015 4 Comments A+ a-Bugün yazı yayınlayamayacak kadar yorulduğumu düşünürken National Geographic dergisinde "Denizlerin Devi" başlığını gördüm. 

Buradan da aklıma dünyanın en yalnız balinası geldi. Tekrar içimi bir hüzün kapladı.


Bu balinamızdan bahsedip yalnızlığını uzaktan da olsa paylaşmak istedim.
Yalnız balina kendi türlerinden başka bir dilde konuşuyor. Bu yüzden iletişim kuramıyor. Çıkardığı farklı ses diğer balinalar tarafından fark edilemiyor. Normal bir balinanın çıkardığı ses aralığı 15-25 hertz arası değişirken onunki 52 hertz. Hiçbir gruba ya da topluluğa ait değil.Hiçbir zaman da olmayacak. Umutları iyice kırılan yalnız balina daha da acıklı söylüyor şarkısını, söyledikçe de görünmez oluyor. Her yakarışı boşlukta kalıyor. Ah be!! Bu balinaya bir isim koyulacak olsa kesin "Derbeder" konulurdu. Aynı Derbeder Ali gibi. Hani var ya, kesin hatırlarsınız Türkan Şoray ile Ediz Hun başrolde, çingene filmiydi. Ediz Hun'un başına gelmeyen kalmıyordu.Bir benzerlikleri daha var Derbeder Ali'nin Gelincik için bestesi vardı aynı bizim yalnız balinamızın yanlış bestesi gibi. Filmdeki Derbeder Ali sonunda aşkına kavuşuyordu. Peki bizim derbeder Balina kavuşabilecek mi?

(Bu durumun bilimsel açıklamasını Ntv haber yapmış bakalım neler yazmış, Derbeder Balina için.)


Yalnız balinanın şarkısıYıllardır okyanusta tek başına arkadaş bulmak için gezen balina, sesini balıklara duyuramasa da, 1989’da ABD’li denizciler tarafından fark edildi. Balina çıkardığı özel ses sayesinde bilim adamları tarafından kolayca takip ediliyor. Ancak balinanın neden bu frekanstaki sesi çıkardığını kimse açıklayamıyor. Tahminler iki farklı türün birleşmesinden meydana gelen bir melez olduğu yönünde. Bir kriptozoologa göre '52 hertz' balinası sandığımızdan çok uzun süredir yalnız. Türünün rastlanan tek örneği yıllardır şarkısını kendi cinsinden bir balinayı bulmak için söylemeye devam ediyor.

4 yorum

Write yorum
21 Şubat 2015 13:16 delete

Ay kurban olurum. bu balinaya çok üzüldüm ya :( paylaşımın için teşekkür ederim canım sayende yeni bir şey öğrendim

Reply
avatar
21 Şubat 2015 13:19 delete

rica ederim, yazdıklarım yararlı olunca epey seviniyorum :) Benim sebepsiz yere hep aklıma geliyor bu derbeder, üzülüyorum.

Reply
avatar
ikrâ
AUTHOR
22 Şubat 2015 14:41 delete

Çok güzelmiş. Lütfen yazı yayınlayın,zira günün yorgunluğunu gece olunca blog yazıları okuyarak atmaya çalışıyorum 😊

Reply
avatar
23 Şubat 2015 00:28 delete

Bu isteği memnuniyetle yerine getirebilirim :):) ayrıca çok teşekkürler bazı şeylerin değerlerini bilenler olması çok güzel :) siz de yazmayi ihmal etmeyin :)

Reply
avatar